Google Adsense jest usługą amerykańskiego przedsiębiorstwa Google, która umożliwia zarabianie pieniędzy na reklamach wyświetlanych na naszej własnej stronie internetowej bądź na kanale na YouTube przez nas posiadanym i prowadzonym. Zasada działania usługi Google Adsense jest bardzo prosta – w zamian za udostępnienie miejsca na swojej stronie www bądź kanale na YouTube otrzymujemy udział z reklam. Jak zarabiać na Google Adsense? Aby dołączyć do programu partnerskiego YouTube, a tym samym umożliwić sobie zarabianie na reklamach, kanał musi mieć powyżej tysiąca subskrypcji i w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy łączna liczba godzin, jaką widzowie spędzili na oglądaniu filmów na tym kanale, musi wynieść cztery tysiące. Ten zapis obowiązuje od szesnastego stycznia 2018 roku, więc kanały powiązane z Adsense przed tą datą nie są zobowiązane do spełnienia tych założeń. Jeśli spełniamy warunki dołączenia do programu partnerskiego, powinniśmy wejść w „studio twórców” na naszym kanale. Tam znajdziemy opcję dołączenia do programu. Po zweryfikowaniu go przez Google, co może potrwać nawet kilka tygodni, kanał zostanie przyjęty pod warunkiem, że nie narusza wytycznych dla społeczności, zasad programu partnerskiego i warunków korzystania z YouTube. Progi i warunki utrudniają zarobek osobom, które umieszczają na platformie nieodpowiednie filmy, a ułatwiają tym, którzy mają pozytywny wpływ na społeczność. Po zaakceptowaniu należy połączyć konto Adsense z kontem YouTube. W panelu będziemy mogli określić rodzaj reklam, dodać je do innej strony www (należącej do nas, w zakładce „inne usługi”), jak również wypłacić przychody. Próg wypłaty pieniędzy w Adsense wynosi 300 złotych. Kanał może zostać wyłączony z programu, jeśli przestał spełniać warunki (4000 godzin oglądania rocznie, przynajmniej 1000 subskrypcji) i przez minimum sześć miesięcy jest nieaktywny. Pocztą na podany przez nas adres otrzymany kod pin, służący do aktywacji konta, a by dokończyć konfigurację, trzeba będzie podać nasze dane i formę wypłaty środków.
Reklamy Adsense możemy dodać również do bloga na WordPress. Można reklamę wstawić na stałe w kod witryny, na przykład w stopce strony, używając do tego znaczników. Podobnie sprawa ma się ze stronami budowanymi własnoręcznie, od postaw. By wstawić reklamę w środku wpisu, możemy skorzystać z dedykowanej wtyczki do WordPressa, czyli Adsense Deluxe.
Po prawidłowej konfiguracji nasze reklamy będą wyświetlane, a nasze zarobki będą wzrastać. Programy blokujące reklamy powodują, że przychód się zmniejsza, dlatego wstawiając reklamę należy zastanowić się nad tym, by nasz widz lub czytelnik ich nie włączał – więc stosować reklamy nienachalne, takie, które nie będą dla niego zbyt uciążliwe.
Warto pamiętać, że nasze zarobki zależą bezpośrednio od ilości odwiedzających nasz kanał lub naszą witrynę i rosną wprost proporcjonalnie do nich. Mając niewielu subskrybentów lub czytelników bloga, nasze zarobki nie będą imponujące, ale jeśli prowadzimy popularny kanał, a nasze wpisy są chętnie czytane i powielane, sprawa robi się interesująca, a Adsense staje się alternatywą dla pracy na etacie.