Dobry wzrok jest wyjątkowo cenny – pozwala nam na prace, wykonywanie codziennych zadań, unikanie niebezpieczeństw oraz czerpanie z życia radości. Warto o niego dbać już od najmłodszych lat – szczególnie, że niektóre choroby oczu potrafią nie dawać wyraźnych objawów, jednak z czasem prowadzą do całkowitej utraty wzroku. Niezwykle ważne są więc regularne wizyty w gabinecie okulistycznym, dzięki którym możemy wykryć poważną chorobę jeszcze na początkowym stadium jej rozwoju. Jakie schorzenia dotykające narząd wzroku są najpoważniejsze?
Poważne choroby wzroku – co warto o nich wiedzieć?
- Jaskra – to jedna z najpoważniejszych chorób oczu, ponieważ powoduje przewlekłe, postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego, co przyczynia się do stopniowego pogorszenia wzroku, a z czasem nawet do całkowitej ślepoty. Nazywana bywa cichym złodziejem wzroku, ponieważ potrafi rozwijać się latami, nie dając żadnych objawów, jednak zmiany, które spowoduje, są już nieodwracalne. Po zdiagnozowaniu choroby jedynie można doprowadzić do zatrzymania destrukcyjnych procesów, dlatego niezwykle ważne jest wczesne wykrycie tego schorzenia oraz podjęcie odpowiedniego leczenia. Warto wiedzieć, że jaskra jest dziedziczna.
- Zwyrodnienie plamki żółtej to kolejna poważna choroba, która przybiera dwie postacie – suchą oraz wysiękową. Większość, bo aż 90% przypadków to postać sucha, która charakteryzuje się łagodniejszym i powolnym przebiegiem. Jednak postać wysiękowa, chociaż jest o wiele rzadsza ma bardzo ciężki przebieg i potrafi doprowadzić do utraty widzenia nawet w przeciągu kilku dni. Polega na powstawaniu nieprawidłowych naczyń w okolicach plamki żółtej, na której dnie pojawiają się wtedy krwotoki oraz przesięki. Może to doprowadzić do powstawania blizn i w efekcie trwałego uszkodzenia siatkówki. W leczeniu tego schorzenia coraz częściej stosuje się iniekcje doszklistkowe, które przynoszą bardzo dobre efekty.
- Odwarstwienie siatkówki to jeden z poważniejszych problemów dotykających narząd wzroku, ponieważ może spowodować całkowitą ślepotę. Wszelkie podejrzenia, które mogłyby świadczyć o tym schorzeniu należy od razu konsultować z lekarzem. Polega ono na oddzieleniu się siatkówki od struktury oka, co objawia się stopniowym zmniejszeniem pola widzenia, mętami w oku czy przebłyskami, jednak czasami choroba rozwija się powoli, nie dając żadnych objawów. Wśród czynników powodujących jej rozwój zalicza się głównie wiek oraz urazy oka. Odwarstwienie siatkówki leczy się operacyjnie lub laserowo.