Kalibracja alkomatów

Każdy alkomat powinien być regularnie kalibrowany. Specyfika tego procesu zależy nie tylko od częstotliwości dokonywania pomiarów, ale też od rodzaju zastosowanego sensora. Jak zatem wygląda ten proces w odniesieniu do różnych typów urządzeń?

Kalibrowanie alkomatów z sensorami półprzewodnikowymi

Urządzenia te wyposażone są w specjalne elektrody, których przewodność zależy od utleniającego się na ich powierzchni alkoholu. Sensory półprzewodnikowe są dość wrażliwe na warunki zewnętrzne. Błędy w pomiarze może wywołać oddziaływanie innych substancji, w tym acetonu i nikotyny, a także oddziaływanie zbyt dużym stężeniem alkoholu.

Kalibracje półprzewodnikowych urządzeń do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu należy przeprowadzać dość często. W przypadku intensywnie eksploatowanych urządzeń warto je zlecać nawet co 6 miesięcy.

Kalibrowanie alkomatów z sensorami elektrochemicznymi

Urządzenia z sensorami elektrochemicznymi dokonują pomiaru poprzez elektrochemiczne utlenianie alkoholu (etanolu) na elektrodzie. W trakcie reakcji chemicznej wytwarza się kwas octowy, co prowadzi do powstania prądu elektrycznego w sensorze. Jest to tzw. ogniwo paliwowe, które reaguje wyłącznie na obecność cząstek alkoholu. Dzięki temu – całkiem słusznie – uważa się je za niezawodne w każdych warunkach pracy.

Sensory elektrochemiczne są znacznie bardziej odporne na trudy codziennej eksploatacji. Zaleca się, aby kalibrować je mniej więcej co 6 – 12 miesięcy, albo po wykonaniu 1500 pomiarów.

Kalibrowanie alkomatów z sensorami spektrofotometrycznymi

Urządzenia spektrofotometryczne wykorzystują światło podczerwone do badania zawartości alkoholu w próbce. Obecność określonej ilości cząsteczek etanolu sprawia, że próbka poddana działaniu promieni IR wchodzi w ruch wibracyjny. Na podstawie obserwacji tego zjawiska można dokonać bardzo precyzyjnego pomiaru stężenia alkoholu. Z tego powodu urządzenia te zapewniają największą dokładność pomiarową.

Kalibracja alkomatów spektrofotometrycznych to skomplikowany proces realizowany przez doświadczone i wyspecjalizowane serwisy. Polega on na zbadaniu pomiaru płynu wzorcowego i skonfrontowaniu go z wynikiem uzyskanym na urządzeniu.

Kto powinien wykonać kalibrację?

Niezależnie od rodzaju urządzenia, kalibracja alkomatu powinna być wykonana przez doświadczony serwis uprawniony do wydawania certyfikatów kalibracyjnych – https://alkomaty.net.pl/content/7-kalibracja-alkomatow. Na ich podstawie użytkownik ma pewność, że jego sprzęt pomiarowy wskazuje rzetelne wyniki.

Reasumując, niezależnie od rodzaju sensora, kalibracja sprowadza się na ogół do kontroli jego pracy za pomocą substancji wzorcowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here