Spędzanie czasu wolnego na łonie natury to świetny pomysł. Warto się jednak do niego odpowiednio przygotować, by nie być zaskoczonym nadmiarem wysiłku lub dyskomfortem. Kluczowe są pod tym względem odpowiednio dobrane buty, które powinny gwarantować, że nawet kilka godzin spędzonych w marszu nie będą uciążliwe. Buty trekkingowe to modele butów dedykowanych właśnie do aktywności na świeżym powietrzu, w tym również do długich, pieszych wędrówek. Poniżej skupimy się na obuwiu trekkingowym dedykowanym do długich wędrówek po równinnym terenie. Podpowiemy – jak wybrać obuwie trekkingowe, by okazał się to udany zakup.
Buty trekkingowe dostosowane do terenu i pogody
Pierwszą sprawą w wyborze butów trekkingowych jest to, w jakich warunkach będziesz z nich korzystał. Należy uwzględnić zarówno temperaturę powietrza, która będzie na ciebie oddziaływać, jak i warunki atmosferyczne. Wobec tego, buty trekkingowe, na które się zdecydujesz, powinny posiadać przynajmniej jedną solidną warstwę izolującą oraz porowatą membranę. Ta ostatnia jest odpowiedzialna za odprowadzanie wilgoci oraz ułatwianie transportu powietrza.
Wysokość butów to kolejna ważna sprawa. Buty z cholewą powyżej kostki są zdecydowanie bardziej stabilne. Nie tylko dobrze rozkładają obciążenie organizmu na podeszwie, ale również usztywniają kostkę, przeciwdziałając jej skręceniu. Buty z niższą cholewą są nieco mniej stabilne, lecz zarazem mniej obciążają stopę. W mniejszym stopniu nagrzewają stopę, zapewniają lepsze odprowadzanie ciepła. Dlatego są wybierane przede wszystkim na czas pieszych wędrówek.
Buty mniej i bardziej wygodne – oraz jak je rozpoznać
Buty na trekking powinny być przede wszystkim maksymalnie wygodne. Wiele godzin spędzonych w terenie potrafi znacząco zużyć twoje stopy, dlatego im bardziej komfortowe wybierzesz obuwie, tym łatwiej będzie ci znieść wysiłek.
Najważniejszy jest oczywiście rozmiar buta, która powinien być dopasowany do twojej stopy, pozostawiając jednak nieco miejsca na rozprostowanie palców. Jest to niezwykle ważne z uwagi na prosty fakt. Buty trekkingowe można zasznurować ciaśniej lub luźniej, a tym samym – dopasować je do kształtu stopy oraz wymogów stawianych przez dany teren (pochyłości, nierówności). Wybierając buty, warto więc pamiętać, by pozostawiły niewielki przesmyk między krawędzią palców a materiałem buta.
Kolejną ważną sprawą jest podeszwa, stanowiąca istotną część pośredniczącą pomiędzy twoją stopą a podłożem. Jej zadania i funkcje są różne, jednak do kluczowych należy przenoszenie obciążenia twojego organizmu na podłoże. Chodzi oczywiście o to, by but stabilizował cały organizm w czasie stawiania kroków. Przyglądając się podeszwie, warto zwrócić uwagę na ilość tworzących ją warstw. Ważna jest między innymi warstwa pośrednia, która powinna być elastyczna i reagować na nacisk, delikatnie się uginając. Wyposażone w nią buty trekkingowe to między innymi Salomon od Sneaker Peeker.
Na koniec warto podkreślić, że buty trekkingowe powinny być sznurowane tradycyjną metodą, z wykorzystaniem zwykłych sznurówek. Jest to najlepszy sposób na stabilizowanie ułożenia buty po jego ubraniu. Pomimo pojawiających się alternatywnych względem rozwiązań, wciąż jest ono uważane za rozwiązanie najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze.