Wycięcie migdałków

Migdałki są to zbudowane z tkanki limfatycznej „wypustki”, znajdujące się po obu stronach gardła. Odpowiadają za produkcję antygenów służących do wytwarzania przeciwciał, czyli broni przeciwko drobnoustrojom. Pełnią ważną rolę u niemowląt i małych dzieci, ale z wiekiem produkcja antygenów maleje, a migdałki stają się bezużyteczne. Jakie są powody wycięcia migdałków? Jak przebiega zabieg i czy jest bezpieczny? Sprawdźmy!

Dlaczego wycinamy migdałki?

Częste infekcje doprowadzają do przerostu migdałków, które stają się przeszkodą w gardle, i utrudniają podstawową czynność, czyli przełykanie. Najczęściej ten zabieg wykonywany jest u dzieci i młodzieży, gdyż schorzenia tej części organizmu związane są z fazą rozwojową ludzkiego ciała. Nie oznacza to jednak, że na wycięcie migdałków nie są kierowani dorośli – jeśli są wskazania, to jak najbardziej przeprowadza się zabieg. Zatem kiedy mowa o wskazaniach? Najczęściej przyczyną są nawracające infekcje górnych dróg oddechowych oraz utrzymujący się stan zapalny. Zaleca się zabieg również wtedy, gdy pacjenci cierpią na bezdechy czy też mają przerośnięty migdałek, przeszkadzający w prawidłowym funkcjonowaniu innych narządów lub powodują problem ze swobodnym oddychaniem.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.kliniki.pl/operacje-i-leczenie-migdalkow/

Wycięcie migdałków – rodzaje zabiegów

Wyróżniamy cztery rodzaje operacji związanych z usunięciem migdałków:

  • adenotomia – to wycięcie migdałka gardłowego, najczęściej wynikające z przerostu bądź stanu zapalnego;
  • tonsillektomia – usunięcie migdałków podniebiennych, które z reguły przeprowadzane jest w wyniku często powracających angin i powikłań po anginach;
  • tonsillotomia – zmniejszenie migdałków podniebiennych, wykonywane w przypadku silnego przerostu, ale bez wywiadu nawracających zapaleń i powikłań;
  • kriochirurgia migdałków – jest wymrożeniem, które znacznie zmniejsza masę migdałków.

Jakie są zalety medycyny estetycznej? Sprawdź tutaj: http://mestetyczna.pl/medycyna-estetyczna-zalety/

Czy wycięcie migdałów jest bezpieczne?

Usuwanie migdałków jest dosyć popularnym i bezpiecznym zabiegiem, który przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około godziny. Do zabiegu po dokładnym zbadaniu i ocenie wskazań kwalifikuje laryngolog. Rana po zabiegu szybko się goi i z reguły nie wymaga zakładania szwów. Kilka dni po zabiegu powinno się unikać twardych pokarmów, a dieta musi składać się z chłodnych, płynnych potraw. Dodatkowo kilka dni po operacji pacjent powinien wstrzymać się od spożywania gorących napojów, a przez ok. 2 tygodnie unikać intensywnego wysiłku fizycznego. U większości pacjentów całkowite wygojenie może zająć do 6 tygodni. Jeśli chodzi o efekty uboczne, to naturalną reakcją organizmu jest przytkany nos oraz zmiana barwy głosu.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here