Młodzi użytkownicy portalów społecznościowych bez trudu mogą zdobywać umiejętności zarządzania własnymi treściami w sieci. Starsze pokolenie, urodzone szczególnie przed dobą internetu ma niemałe wyzwanie aby odnaleźć się w dzisiejszych czasach w internecie. Mnogość możliwości, sprzętów elektronicznych, różnych kont i stron internetowych sprawia, że nie wiedzą dokładnie co jest „na czasie” i w co warto inwestować swój czas. Istotne jest wtedy, aby zrobić właściwe rozeznanie i zapoznać się w sieci co jest tak naprawdę ważne, a co warto odrzucić i nie brać udziału. Każdy z nas może być świetnym użytkownikiem internetu, ale wie z nas musi dokładnie do tych treści sięgnąć, zapoznać się z nimi i wiedzieć „co w trawie piszczy”.
Jak korzystać z Facebooka lub innych portalów społecznościowych? Tego typu pytanie zadała niejedna starsza osoba, pytając o to swoje dzieci, wnuków czy przypadkową osobę, która pojawia się w domu. Jak zacząć i jak korzystać, aby sprawiło mi to radość? Rejestracja i logowania dla użytkowników komputera jest banalnie prosta, ale każdy z nas kiedyś zaczynał i nie wiedział dokładnie jak używać pewnych rzeczy. Rejestracja to podanie kilku podstawowych informacji o sobie jak: imię, nazwisko, avatar – czyli zdjęcie profilowe, numer telefonu i adres email. To na początek wystarczy – następnie będziemy poproszeni o zaakceptowanie adresu email na prywatnej skrzynce pocztowej, aby na pewno upewnić się, że korzystamy z prywatnych poczt, a nie tych „pożyczonych” z sieci. Następnie, już po akceptacji linku do aktywacji konta, będziemy mogli się zalogować, ustalając prywatne hasło, które powinno być na tyle silne, aby nikt nie mógł się zalogować zbyt prosto do naszego konta. Podstawowa silna kombinacja konta, to numery telefonu, wraz ze znakami specjalnymi i literami – tego typu hasła są silne i potencjalnym hakerom zajmie kilka lat, aby ustalić prawidłowe kombinacje konta.
Mam konto i co dalej? Przede wszystkim trzeba mieć na nim sieć własnych kontaktów – do tego celu służy „wyszukiwanie” użytkowników poprzez lupkę. Zacznij od tych, których znasz z podwórka, ze szkoły, z pracy – lub po prostu domowników. Kilka pierwszych kontaktów sprawi, że Facebook podpowie dalej, kogo możemy zaprosić i kogo możemy znać. Algorytmy tego portalu są potężne, więc będzie podpowiadał wiele osób, które faktycznie znamy z życia codziennego – będziesz zaskoczony jak wiele osób korzysta z tego portalu! Ta strona zmieniła pogląd na wysyłanie wiadomości – to centrum kultury, wymiany informacjami, wymiana wiedzy i pisanie ze znajomymi. To również centrum sprawdzania co u naszych znajomych w życiu prywatnym – musimy się zaznajomić z tego typu treściami. Niektórzy patrzą również na ten portal jako na portal randkowy, gdzie możemy znaleźć drugą połówkę i spędzić z nią wieczór.
Czy Facebook uzależnia? Tak. Ale kiedy będziemy korzystać z niego mądrze i w pewnym przedziale czasowym, okaże się, że nie mamy się czego obawiać – korzystanie przez jedną godzinę dziennie to nic złego.