Zamość jako turystyczna nowość

Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że jeśli decydujemy się gdzieś na turystyczny wyjazd, który nie ma na celu wielodniowego wypoczynku, to wybieramy miejsca i miejscowości znane od lat. Dlatego najczęściej kierujemy się w stronę Warszawy i Krakowa, Gdańska, Poznania czy Wrocławia, bardzo często omijając przy tym naprawdę wspaniałe turystyczne perełki. W pogoni za rzeczami mało oryginalnymi i wręcz przejedzonymi zapominamy, że nierzadko tuż pod własnym nosem mamy miejsca, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Jedną z takich miejscowości jest Zamość, którego Stare Miasto nie bez przyczyny jest od 1992 roku wpisane na listę UNESCO.

Zamość jest niewątpliwie jednym z tych miast, w których warto pozostać na kilka dni, aby obejrzeć dokładnie wszystkie dostępne zabytki. Baza noclegowa miasta mieści się poza granicami Starego Miasta i rynku, ale za to w bezpośredniej jego bliskości; z kolei jej druga część skumulowana jest wokół południowej części Zamościa, gdzie w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku stworzono sztuczny zbiornik wodny. Obecnie służy on w dużej mierze jako forma rekreacyjna dla mieszkańców, a część zbiornika wydzielono na strzeżone wodne kąpielisko, które w okresie letnim cieszy się ogromnym zainteresowaniem i mieszkańców, i turystów. Ci drudzy jednak zdecydowanie więcej uwagi przykładają do historycznej i architektonicznej części miasta, które ma im do zaoferowania wiele ciekawych budynków. Na czele stoi oczywiście sławny Pałac Zamojskich, zwany niekiedy również zamkiem oraz towarzysząca mu Biblioteka Akademii Zamojskich. Prócz wyżej wymienionych, wart zwiedzenia jest również zabytkowy ratusz, Rynek Solny i Rynek Wodny, infułatka, kościoły św. Mikołaja oraz św. Katarzyny, katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła, a także furta wodna, Arsenał, stara Brama Lubelska i bastion VII pochodzący z szesnastego wieku, jedyny w całości zachowany z dawnych fortyfikacji.

Decydując się na noclegi w Zamościu warto więc wybrać taką miejscówkę, skąd będziemy mieć blisko do najważniejszych zamojskich atrakcji. Można również skorzystać z niebanalnej oferty noclegów w zabytkowych kamienicach, które zostały sprytnie przekształcone w nowoczesne pokoje noclegowe i wypoczynkowe. Większość apartamentów jest odrestaurowana i zmieniona, ale i tak czuć w nich prawdziwy renesansowy klimat, widoczny między innymi w zachowanym starym umeblowaniu czy zdobieniach zewnętrznej fasady.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>