Ratusz w Bolesławcu

Bolesławiec na Dolnym Śląsku (https://pl.wikipedia.org/wiki/Dolny_%C5%9Al%C4%85sk) znany jest przede wszystkim z produkcji pięknej ceramiki. Warto jednak podkreślić, że w mieście tym możemy także i dzisiaj spotkać wiele naprawdę interesujących zabytków. Wynika to z faktu, że Bolesławiec to miasto o bogatej historii. Stąd też nie powinno dziwić wcale, że na jego terenie znajdziemy tyle zabytkowych budowli.

Do najciekawszych zabytków architektonicznych w Bolesławcu zalicza się zabytkowy ratusz. Dlaczego właściwie ratusz w Bolesławcu zasługuje na uwagę? Przede wszystkim warto podkreślić, że samo miasto istnieje już do czasów średniowiecza, a to oznacza w praktyce, że możemy tutaj podziwiać naprawdę unikalne przykłady dawnej architektury. Takim przykładem jest właśnie ratusz – niezwykle piękny budynek, który zrobi wrażenie na każdym odwiedzającym. Co prawda ratusz nie pochodzi z odległych czasów średniowiecznych, jednak i tak mamy do czynienia ze starą budowlą. Sam budynek został wybudowany w roku 1525. Pod koniec XVIII wieku został on jednak dość gruntownie przebudowany. Tym właśnie przebudowom ratusz zawdzięcza swój obecny wygląd. Ratusz znajduje się tuż przy rynku. Zasadniczo zabytkowy budynek utrzymany jest w stylu barkowym, jednak widać w nim jeszcze wpływy wcześniejszego gotyku – wieże i wnętrza ratusza przypominają styl gotycki. Faktem jest, że ratusz to jeden z najważniejszych zabytków w Bolesławcu. Dlatego też podczas pobytu, nawet krótkiego, powinniśmy zdecydowanie zarezerwować sobie trochę czasu, aby zobaczyć na własne oczy jeden z najważniejszych zabytków. Warto nadmienić, że ratusz jest ciągle jeszcze wykorzystywany. Rzecz jasna budynek służy jako siedziba Urzędu Miasta. Jako ciekawostkę można jeszcze dodać, że za najpiękniejszą część ratusza uchodzi przepiękna, zdobiona Sala Ślubów. W tej chwili ratusz znajduje się w bardzo dobrym stanie, do czego przyczynił się gruntowny remont. Renowacja w latach 2012-2013 pozwoliła na to, by stary zabytkowy budynek odzyskał swój dany blask.

Jeśli już mowa o pobycie w Bolesławcu, powinniśmy zaznaczyć, ze noclegi () to obecnie żaden problem. Wystarczy jakaś w miarę duża, często aktualizowana baza noclegowa w internecie, aby szybko zarezerwować nowoczesny apartament, pokój w hotelu albo może jakąś kwaterę prywatną.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>