Poznaj Stronie Śląskie – wycieczki piesze

Osoby oczarowane magią gór oraz turyści spragnieni aktywnego wypoczynku od rutyny dnia codziennego, powinni zapoznać się z ofertą Stronia Śląskiego. Specjalnie z myślą o nich miasto przygotowało sieć ścieżek spacerowych i szlaków krajoznawczych, wyróżniających się wyjątkowymi walorami widokowymi oraz przyrodniczymi. W okolicy funkcjonują dwa rodzaje oznaczeń, gdyż wypoczywający w Kotlinie Kłodzkiej goście mają możliwość skorzystania z propozycji wycieczek wytyczonych przez Gminę oraz PTTK.

Znaki Stronia Śląskiego łatwo rozpoznać po charakterystycznej szacie graficznej tabliczek, na których widnieje numer szlaku. Jedna z najbardziej malowniczych tras jest oznaczona nazwą: „Wokół Stronia Śląskiego”. Szlak pozwala poznać piękno miejscowości i jej okolic w pigułce. Ze względu na niewielką różnicę przewyższeń jest stosunkowo łatwy do pokonania, a na nieco ponad 7-kilometrowy odcinek bez obaw można zabrać dzieci. Podczas wyprawy warto zatrzymać się w kilku punktach stanowiących wizytówki regionu. Wyprawa rozpoczyna się w mieście, na ulicy Kościuszki. Obecnie jest to główna dzielnica miejscowości, jednak kiedyś należała do wsi Strachocin. Po dziś dzień zachowały się zabytkowe zabudowania z XIX wieku, które pełniły rolę hoteli, lokali gastronomicznych lub domów mieszkalnych. Kamieniczki dodają miastu wyjątkowego uroku, stanowiąc jednocześnie cenny przykład trendów architektonicznych minionych wieków.

Po drodze mijamy Hutę Szkła Kryształowego „Violetta” – jedną z głównych atrakcji Stronia Śląskiego. Zakład produkuje wyroby najwyższej klasy, a zwiedzający mają możliwość przekonać się, jak wygląda proces tworzenia szkła „od kuchni”. Szlak wiedzie przez Sowią Kopę, łagodny szczyt Gór Złotych, z którego roztacza się doskonały widok na okoliczne wsie oraz szerokie połacie lasów bukowych. Piękne krajobrazy można również podziwiać z Sowich Stopni, malowniczo usytuowanego punktu widokowego. Kontynuując podróż dotrzemy do Goszowa, wsi o XIV-wiecznych korzeniach, w której można zobaczyć stare kapliczki przydrożne oraz wybudowane w XIX wieku zagrody. Na trasie miniemy także ruiny barokowej kaplicy św. Onufrego oraz dworek, którego budowę rozpoczęto w XVIII wieku. Szlak zatacza pętlę, dlatego pełną wrażeń wyprawę kończymy, czekają na nas noclegi Stronia. Turyści mogą skorzystać z rozwiniętej bazy noclegowej, która przyciąga szeroką ofertą i bardzo atrakcyjnymi cenami.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>