Pod urokiem Istebnej

Istebna to niezwykle urokliwa miejscowość turystyczna, która leży w województwie śląskim i zachwyca przede wszystkim wspaniałymi zabytkami oraz przepiękną przyrodą. Co szczególnie warto zobaczyć w Istebnej?

Na uwagę zasługuje bez wątpienia Ośrodek Edukacji Ekologicznej, który przede wszystkim skupia się na działalności dydaktycznej. Jednym z najważniejszych eksponatów w tym ośrodku jest okazała Panorama Beskidzka, która ukazuje tutejszą florę oraz faunę. Imponująca jest również ekspozycja związana ze świerkiem pospolitym, zwanym też istebniańskim. Najsłynniejszym okazem świerku istebniańskiego jest Świerk Andersona.

Warto wiedzieć, że w Istebnej działa wiele ośrodków narciarskich. Jeden z nich to Kompleks Zagroń Istebna i od kilku lat funkcjonuje tu wyciąg krzesełkowy. Do kompleksu należy także Park Wodny Olza oraz Centrum Zdrowia i Energii Meridian. Godny uwagi jest też Ośrodek Narciarski Złoty Groń, w którym od 2012 działa wyciąg krzesełkowy.

Istebna jest też idealnym miejscem dla tych, którzy uwielbiają wyruszać na górskie wycieczki. Przez Istebną prowadzą różne szlaki turystyczne. Jednym z nich jest szlak zielony, który zaczyna się w Kiczorach i wiedzie aż na Baranią Górę. Po drodze mija się m.in. Chatkę AKT na Pietraszonce oraz Schronisko PTTK na Przysłopie pod Baranią Górą. Turyści często wybierają również żółty szlak, który prowadzi z Wisły Głębce do Koniakowa przez Przełęcz Kubalonkę. Oprócz tego są tu szlaki rowerowe, np. Główny Karpacki Szlak Rowerowy, Międzynarodowy Szlak Rowerowy Greenways Kraków – Morawy – Wiedeń i wiele innych. Słynna Chatka AKT na Pietraszonce przyciąga spore rzesze turystów. Jest to studenckie schronisko, w którym odbywa się wiele imprez. Miejsce to słynie z niepowtarzalnej atmosfery. Z kolei wspominana wcześniej Przełęcz Kubalonka również jest bardzo istotnym miejscem w Istebnej. Jej wysokość wynosi 758 m n.p.m. i znajduje się tu wiele restauracji, barów, pensjonatów i atrakcji turystycznych. W pobliżu wybudowano wyciąg narciarski, trasy biegowe itd. Właśnie tu zaczyna się słynna Beskidzka Ścieżka Planetarna.

Jak widać, Istebna jest bardzo atrakcyjną turystycznie miejscowością i warto przyjechać tu na wakacje. Przyciąga przede wszystkim baza noclegowa [klik➩meteor] na Przełęczy Kubalonka. Warto wiedzieć, że Istebna zapewnia turystom noclegi w naprawdę przyzwoitych cenach.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>