Najwyższy wodospad w Karkonoszach

Enklawa Karkonoskiego Parku Narodowego ukazuje piękno przyrody w Szklarskiej Porębie. Jednym z piękniejszych miejsc w mieście jest Wodospad Szklarski. Spacer po wąwozie Szklarskim na przełomie potoku Szklarska to miejsce gdzie podziwiać można Wodospad Karkonoski. Woda w Wodospadzie tworzy kaskadę, strumienie wody spadając z ponad 13 metrów wysokości. Szklarska położona jest na 529 metrze wysokości w środkowej części Wąwozu. Do Wąwozu prowadzi szlak turystyczny z Szklarskiej Poręby. Szlak prowadzi przez rzekę Kamienną, inną trasą jest szlak niebieski biegnący z Piechowic do schroniska pod Łabskim Szczytem. Opłata za wstęp wynosi: 6 zł (bilet normalny) i 3 zł (bilet ulgowy). Jest też możliwość wyprawy jednodniowej z górskim przewodnikiem sudeckim (5 zł bilet normalny i 2,50 zł bilet ulgowy). Wejście czynne jest 9-17. Noclegi dla grup w Szklarskiej można znaleźć pod odnośnikiem. Do wodospadu prowadzi także ciekawa pod względem przyrodniczym trasa przyrodnicza. Jest to trasa wzdłuż rzeki Kamiennej. Na tej trasie znajdują się równie ciekawe zakątki Karkonoszy: drugi wodospad, czyli Kamieńczyk, Dolina Kamienna, Chybotek i Złoty Widok.

Pierwsze historie o Szklarskim Wodospadzie pochodzą z czasów średniowiecza. Pierwsze wizualne historie wodospadu, były uwieczniane na rycinach, obrazach czy też opisach, miejsce to od zawsze jest uważane za romantyczne i pięknie miejsce w Karkonoszach. Przy lewym boku wodospadu podziwiać można marmity, są to małe wgłębienia w wodospadzie, powstające w momencie spadającej wody z górnego odcinka Szklarskiej. W roku 1868 u stóp Wodospadu Szklarska powstało Schronisko Kochanówka. Szklarska jest wizytówką Karkonoszy, wokół wodospadu zachowane są zbiorowiska leśne, z buczyną sudecką i jodłą oraz świerkiem. Zakończenie wycieczki po Szklarskiej Porębie od lat odbywa się pod samym Wodospadem Szklarska. Otóż z samego dołu można dostrzec jak z 13 metrów, spada kaskadami woda ze szczytu wodospadu – widoki są niesamowite.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>