Blisko natury – Łagów

Do powodów, dla których turyści chętnie przyjeżdżają do Łagowa, należą przede wszystkim walory przyrodnicze. Miejscowość jest położona na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego, obszaru niezwykle atrakcyjnego i sprzyjającego relaksowi na świeżym powietrzu. Łagów posiada doskonałe warunki środowiskowe sprzyjające wielu formom wypoczynku. Aby skorzystać z bogactw naturalnych, jakie posiada wieś, warto zarezerwować kilkudniowy pobyt w miejscowości. Ceny noclegów na stronie Meteor są niskie, a możliwości wyboru satysfakcjonujące.

Wieś Łagów określa się często mianem perły ziemi lubuskiej. Stwierdzenie to doskonale oddaje wartość przyrodniczą regionu, który jest siedliskiem naturalnym dla występujących tu licznie gatunków fauny i flory. W skład ekosystemu wchodzą dwa zbiorniki wodne Pojezierza Łagowskiego. Większy z nich to Jezioro Trześniowskie, zwane potocznie Cieczą. Urwiste brzegi porasta gęsty las, dzięki czemu widok akwenu stanowi malowniczą panoramę o każdej porze roku. Jasna zieleń towarzysząca okresowi wiosennemu ciemnieje latem, by jesienią przybrać odcienie złociste. Kolory lasu odbijają się w tafli jeziora, co stanowi zachęcające do fotografowania miejsce.

Drugim akwenem jest Jezioro Łagowskie, które zostało sztucznie wydzielone z wód pierwotnego zbiornika, obejmującego niegdyś również Ciecz. Panują tu idealne warunki do wypoczynku, dlatego turyści upodobali sobie brzegi jako miejsce relaksu. Oba jeziora stanowią raj dla wędkarzy. Z myślą o nich zbudowano niewielką przystań i pomosty. Wody obfitują w sumy, sandacze, okonie i karpie oraz inne gatunki ryb. Najlepszym sezonem do łowienia jest okres, kiedy turystów jest niewielu. Spośród dwóch jezior wygodniejszym wyborem dla wędkarza jest Łagowskie. Brzegi są bardziej dostępne, a głębokość zbiornika jest mniejsza. Na podstawie pomiarów naukowych udowodniono, że region charakteryzuje się mikroklimatem należącym do najłagodniejszych w kraju. Na taki stan wpływa przede wszystkim otoczenie lasów i położenie nieco wyższe, niż w przypadku sąsiednich terenów. Efektem są zmniejszone różnice temperatur i brak silnych wiatrów. Obszar jest bujnie porośnięty roślinnością, co skutkuje wytworzeniem klimatu działającego pozytywnie na organizm. Jest to głównie zasługa dużej powierzchni lasów sosnowych, ale na zbawienny dla kuracjuszy rezultat składa się również duża wilgotność powietrza i odpowiednie zjonizowanie powietrza.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>