Białystok – zabytkowe miasto

Białystok jest miejscowością, której atrakcje i zabytki są w stanie oczarować niejednego turystę. To malownicze miasto leży w północno – wschodniej części Polski. Jest stolicą województwa podlaskiego. Planując wakacje warto wziąć pod uwagę tę miejscowość. Znajduje się tu baza noclegowa na wysokim poziomie. Za pośrednictwem meteor-turystyka.pl (noclegi i apartamenty) w Białymstoku można zarezerwować zarówno komfortowe, jak i tanie noclegi. Niewątpliwie warto jest zwiedzić tę piękną miejscowość w okresie wakacyjnym i koniecznie zobaczyć obecne w niej zabytki.

Znajdują się tu obiekty z różnych epok. Większość z nich ma bardzo ciekawą historię. Można znaleźć tu między innymi Pałac Branickich. Jego początki sięgają XVI wieku. Budowany był w stylu gotycko – renesansowym. Budowniczym tego zamku był Hiob Bretfus. Przebudowany został w styl późnego baroku. Następnie pałac został zniszczony. Po wojnie światowej odbudowano go i urządzono tam Akademię Medyczną. W dzisiejszych czasach stanowi budynek Uniwersytetu Medycznego. Godnym zwiedzenia jest również Ratusz w Białymstoku. Okres jego budowy przypada na lata 1745 -1761. Budowla powstała w stylu późnego baroku. Posiadała wieżę zegarową. W czasie wojny obiekt został rozebrany. Jego rekonstrukcję wykonano w latach 1954 – 1958. Ratusz początkowo wykorzystywany był do celów handlowych. Wieża pełniła miejsce widokowe strażaków. Obecnie jest jednym z punktów Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku. Innym istotnym zabytkiem jest kamienica Ginzburga. Ginzburg był żydowskim kupcem. Obiekt zbudowany został przed 1906 rokiem. Znajduje się naprzeciwko kościoła św. Rocha. Wdowa po Ginzburgu urządziła w tym budynku dom publiczny. Ze względu na interwencje publiczne praca była przerywana. Syn właściciela prowadził w nim gabinet ginekologiczny. Były tam również kawiarnie i herbaciarnie, ale ostatecznie budynek został przeznaczony do celów mieszkalnych.

Równie wartym zobaczenia zabytkiem jest Pałac Nowika w Białymstoku. Został on zbudowany później, niż kamienica Ginzburga. Za pałacem były trzy budynki gospodarcze, z których tylko jeden się zachował. Znajdował się tam również piękny, ozdobny ogród. Obecnie zostało po nim tylko parę drzew. W czerwcu 2008 r. został on jednym z punktów Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego. Dzisiaj pałac pełni siedzibę Wojskowej Komendy Uzupełnień.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>